سفارش تبلیغ
صبا
 تعداد کل بازدید : 199341

  بازدید امروز : 3

  بازدید دیروز : 42

درباره سلامتی

 
شریفترین شرف، دانش است . [امام علی علیه السلام]
 
نویسنده: همایون سلحشور فرد ::: جمعه 95/11/29::: ساعت 11:16 عصر

سلامت و سبک زندگی/8

در حین رانندگی به رادیو معارف گوش می کردم؛ گزارشی بود درباره مشهد و زائران امام رضا(علیه السّلام): دریافت فایل صوتی

ظاهراً خبرنگار فقط سراغ کسانی  رفته بود که کنار پنجره فولاد در پی شفای بیمار خود بودند.

یکی برای شفای کودک دو ساله اش که بیمار قلبی داشت آمده بود و می گفت پزشک گفته باید عمل شود ولی من عمل نمی کنم، اگر امام رضا شفا داد، داد وگرنه من عملش نمی کنم.

دیگری می گفت فرزندش هنگام زایمان، اکسیژن به مغزش نرسیده و دچار مشکل شده.

آن یکی دخترش سرطان خون داشت و ...

اینکه افرادی از شفای بیمار خود ناامید می شوند و به ائمه اطهار(علیهم السّلام) متوسّل می شوند، مذمّتی ندارد ولی اینکه همه کارکرد امامان را در شفای بیماری های صعب العلاج خلاصه کنیم، قطعاً یک کج سلیقگی و جفای بزرگ در حق فرهنگ شیعه است.

از طرفی دیگر با این مصاحبه های گزینشی اینطور القاء می شود که مردم شیعه، همه ی فوائد و آثار و برکاتی را که از زیارت امامان خود انتظار دارند خلاصه می شود در شفای بیماری های لاعلاج ظاهری؛ و این خود می تواند دستاویزی شود برای شبهه افکنی خنّاسان لامذهب.

یعنی هیچکس از آن معادن علم و مخازن معرفت الهی توفیق کسب علم و درک معارف نمی خواهد!

هیچکس برای برکت در رزق، تقوای الهی، ثابت قدمی در دین و عاقبت به خیری دعا نمی کند!

هیچکس برای رفع نابسامانی های امروز زندگی بشر دغدغه ای ندارد و همه فقط به فکر گرفتاری های شخصی زندگی روزمره ی خود هستند!

هیچکس خواهان ایفای نقش در سعادت بشر و زمینه سازی برای منجی موعود نیست!...

بنابراین طبق آموزه های قرآنی و سیره پیشوایان دینی و مضامین بلند ادعیه هایی که با زحمت و مشقّت علماء در طول تاریخ پر فراز و نشیب شیعه حفظ شده و به دست ما رسیده، باید بدانیم از محضر حضرت حق با توسّل به مقرّبان درگاهش چه بخواهیم و چگونه بخواهیم و همه ی همت و دغدغه ی خود را خلاصه در رفع ابتلائات شخصی نکنیم.

نکته ی دیگری که نباید از آن غفلت ورزید، نوع سبک زندگی بیماری زایی است که نظام استعماری منقطع از وحی  به ما تحمیل کرده تا یک ملّت رنجور و گرفتار انواع بیماری های صعب العلاج دیگر حال قیام برای خدا، دفع شرّ دشمنان از همه ی عرصه های زندگی و برپایی تمدّن نوین اسلامی را نداشته باشند.

آیا بهتر نیست قدری هم در پی ریشه یابی علت شیوع این همه بیماری های نوپدید باشیم و با توسل به سیره و کلام پیشوایانمان، در سبک زندگی خود و تقلیدهای ناروایی که از بیگانگان کردیم بازنگری کنیم و ساز و کار دیگری را برای همه ی عرصه های زندگی خود رقم بزنیم؟

لینک یادداشت در کانال کشول سلامت


 
 
 
 

موضوعات وبلاگ

 

لوگوی دوستان

 

درباره خودم


درباره سلامتی

همایون سلحشور فرد
کارشناس رشته مهندسی بهداشت محیط و شاغل در اداره بهداشت و درمان دانشجویی یکی از دانشگاه ها. مطالب این وبلاگ یا نوشته های خودم است و یا تدوین برنامه های آموزشی که غالباً مربوط به جلساتی است که در دانشگاه برگزار کردم. خواهشمند است در صورت بهره برداری از مطالب این وبلاگ و انتشار در سایر سایت ها و خبرگزاری ها ضمن ذکر منبع، اینجانب را از طریق ارسال کامنت ذیل همان یادداشت مطلع نمایید.
 

حضور و غیاب

 

اشتراک