سفارش تبلیغ
صبا
 تعداد کل بازدید : 194786

  بازدید امروز : 7

  بازدید دیروز : 39

درباره سلامتی

 
همه زهد در دو کلمه از قرآن فراهم است : خداى سبحان فرماید « تا بر آنچه از دستتان رفته دریغ نخورید ، و بدانچه به شما رسیده شادمان مباشید . » و آن که بر گذشته دریغ نخورد و به آینده شادمان نباشد از دو سوى زهد گرفته است . [نهج البلاغه]
 
نویسنده: همایون سلحشور فرد ::: یکشنبه 96/11/29::: ساعت 8:47 صبح

تدبیر سلامت/41- اثبات کارآمدی طب اسلامی/6- تدابیر بیماری های مفصلی+صوت

 سخنران: دکتر سیدسعید اسماعیلی صابر، مدیر گروه طب سنتی دانشگاه شاهد

 زمان و مکان: 16 دیماه 1396- مسجد دانشگاه

 در ادامه بحثی که خدمت دوستان بودیم عرضمان این بود که با دوسه قاعده ی عمده ای که در روایات و آیاتمان هست مثل قاعده «بخورید و بیاشامید ولی اسراف نکنید» و روایاتی مثل «معده خانه تمام بیماری هاست و پرهیز رأس همه درمان هاست» و همچنین قاعده کلی که در روایات به ما گفته می شود سردی و گرمی را به وسیله همدیگر درمان کنید، اکثر بیماری ها قابل درمان است  .

امروز نکته هایی را راجع به بیماری های مفصلی که خیلی شایع هست و خیلی از افراد گرفتارش هستند عرض می کنم.

اکثر بیماری هایی که ما دچارش هستیم از نوع بیماری های مفصلی با طبیعت سرد است؛ آرتروز ها و سیاتیک عموماً بیماری هایی سردند.

افراد اگر درخوراکشان مواد سرد را بیشتر استفاده کنند، این نوع از دردها بیشتر می شود؛ مثلاً افرادی که عادت دارند مرتب دوغ و ماست و ... بخورند (به مخصوص در ایام سرد سال مثل الان)، اگر فرد هر روز ماست و دوغ و ... بخورد طبیعتاً دردش افزایش پیدا می کند و برعکس اگر مصرف این مواد غذایی را کم کند و به جایش مواد غذایی با طبیعت گرم بیشتر استفاده کند (مثلاً ادویه در غذایش بیشتر استفاده کند یا کمی دارچین یا آویشن دم کند و بخورد)، بسیاری از این درد ها خود به خود کاهش پیدا می کند .

نکته دیگر گرم کردن های موضعی است که حالا اطبای جدید هم بعضاً توصیه می کنند به استفاده از سونا و استخر و ...، امّا  به شرطی این روش ها مفید است که محیط استخر گرم باشد، آب استخر گرم باشد و بعد از اینکه از استخر بیرون می آید، در معرض باد سرد قرار نگیرد، چون این امر می تواند دردهایش را افزایش دهد .

 

دریافت فایل صوتی سخنرانی کوتاه (به مدت 02:10)

دریافت از پرشین گیگ


 
 
 
 

موضوعات وبلاگ

 

لوگوی دوستان

 

درباره خودم


درباره سلامتی

همایون سلحشور فرد
کارشناس رشته مهندسی بهداشت محیط و شاغل در اداره بهداشت و درمان دانشجویی یکی از دانشگاه ها. مطالب این وبلاگ یا نوشته های خودم است و یا تدوین برنامه های آموزشی که غالباً مربوط به جلساتی است که در دانشگاه برگزار کردم. خواهشمند است در صورت بهره برداری از مطالب این وبلاگ و انتشار در سایر سایت ها و خبرگزاری ها ضمن ذکر منبع، اینجانب را از طریق ارسال کامنت ذیل همان یادداشت مطلع نمایید.
 

حضور و غیاب

 

اشتراک