سفارش تبلیغ
صبا
 تعداد کل بازدید : 193404

  بازدید امروز : 30

  بازدید دیروز : 79

درباره سلامتی

 
پسرکم ! ... اندرزهای حکیمان را بپذیر و فرمانهایشان را پی گیری کن [امام علی علیه السلام ـ در سفارش به پسرش محمّدبن حنفیه ـ]
 
نویسنده: همایون سلحشور فرد ::: چهارشنبه 96/9/22::: ساعت 9:0 صبح

? ?تدبیر سلامت/ 36- اثبات کارآمدی طب اسلامی/1- تدابیر درمان سرگیجه+صوت

سخنران: دکتر سیدسعید اسماعیلی صابر، مدیر گروه طب سنتی دانشگاه شاهد

 زمان و مکان: 4 آذر ماه 1396- مسجد دانشگاه

 در جلسات گذشته در پاسخ به کسی که گفته بود «اگر قرار بر وجود طب اسلامی باشد باید تمام بیماری ها را از سر تا پا درباره اش پرداخته باشد»، گفتیم ما تمام بیماری ها را با چند آیه و حدیث توضیح می دهیم:

آیه اول «کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ» است و همچنین روایتی از پیامبر (صلوات الله علیه) است که «معده خانه تمام بیماری ها و پرهیز رأس تمام درمان هاست».

یک کلیّتی هم بنابه روایت ها گفتیم که در بحث سردی و گرمی، دستور بر این است که سردی را با گرمی و گرمی را با سردی درمان کنید.

بیماری سردرد و انواعش را با این مبنا در جلسات گذشته توضیح دادیم؛ امروز می خواهم راجع به سرگیجه چند نکته را خدمتتان عرض کنم.

این بحث را با یک مثال از خودم شروع می کنم؛ ما چند سال پیش با خانواده به همدان رفته بودیم و چند روز عذاهای پرچرب و روغنی خوردیم.

یک روز صبح بنده بیدار شدم و دیدم تمام خانه دور و برم می چرخد! یعنی حتی برای نماز صبح به زحمت توانستم وضو بگیرم .

خُب چه اتفاقی افتاده بود؟ ما در «کُلُواْ وَاشْرَبُواْ» چه خطایی انجام داده بودیم؟ در خوردن چربی ها و ادویه جات زیادی روی(اسراف) کرده بودیم؛. خُب حالا باید چه می کردیم ؟ باید این چربی انباشته شده در بدنمان را با خوردن یکسری از سردی ها رفع می کردیم؛ یکسری از چیزهایی دم دستمان بود و چون در سفر بودیم دارو دراختیار نداشتیم .

بنا داشتیم که غارعلیصدر برویم؛ دوستانی که رفتند می دانند داخل غار یک نسیم خنکی می وزد؛ به محض ورود با غار و خوردن آن نسیم به صورتمان، سرگیجه مان از بین رفت.

در واقع همان روایت است که گرمی را با سردی درمان کنید؛ گرمی بدن ما در اثر اسراف در مصرف چربی، زیاد شده بود و جالب است آن سرگیجه با یک نسیم خنک از بین رفت .

یا مثلاً اگر سرگیجه  باز ادامه پیدا می کرد، می توانستیم با خوردن یک سری از خنکی جات مانند کاهو، آلو خیار و ... سرگیجه را قطع کنیم .

این بیماری ها با همان روایات و آیات قابل تشخیص و درمان است و لذا خیلی چیزهای پیچیده ای نیست .

یکسری از سرگیجه ها را هم که ناشی از خوردن سردی است خدمتتان بگویم.

مثلاً شخصی دچار سرماخوردگی شده و سینوزیت ایجاد شده است؛ یعنی ترشحات در سینوس ها و سر جمع شده و باعث سرگیجه شده است.

این دفعه شما باید با خوردن گرمی درمان شوید؛ مثلاً با خوردن فلفل، آویشن، زنجفیل و ... بهبود یابید و سرگیجه برطرف شود .

پس با همین روایات و آیات ساده هم می شود راه های پیشگیری و درمان سرگیجه را توضیح داد.

دریافت فایل صوتی سخنرانی کوتاه (به مدت 04:09)

دانلود از پرشین گیگ


 
 
 
 

موضوعات وبلاگ

 

لوگوی دوستان

 

درباره خودم


درباره سلامتی

همایون سلحشور فرد
کارشناس رشته مهندسی بهداشت محیط و شاغل در اداره بهداشت و درمان دانشجویی یکی از دانشگاه ها. مطالب این وبلاگ یا نوشته های خودم است و یا تدوین برنامه های آموزشی که غالباً مربوط به جلساتی است که در دانشگاه برگزار کردم. خواهشمند است در صورت بهره برداری از مطالب این وبلاگ و انتشار در سایر سایت ها و خبرگزاری ها ضمن ذکر منبع، اینجانب را از طریق ارسال کامنت ذیل همان یادداشت مطلع نمایید.
 

حضور و غیاب

 

اشتراک