سفارش تبلیغ
صبا
 تعداد کل بازدید : 193404

  بازدید امروز : 30

  بازدید دیروز : 79

درباره سلامتی

 
[ و گفته‏اند حارث بن حوت نزد او آمد و گفت چنین پندارى که من اصحاب جمل را گمراه مى‏دانم ؟ فرمود : ] حارث تو کوتاه‏بینانه نگریستى نه عمیق و زیرکانه ، و سرگردان ماندى . تو حق را نشناخته‏اى تا بدانى اهل حق چه کسانند و نه باطل را تا بدانى پیروان آن چه مردمانند . [ حارث گفت من با سعید بن مالک و عبد اللّه پسر عمر کناره مى‏گیرم فرمود : ] سعید و عبد اللّه بن عمر نه حق را یارى کردند و نه باطل را خوار ساختند . [نهج البلاغه]
 
نویسنده: همایون سلحشور فرد ::: یکشنبه 96/8/21::: ساعت 10:34 صبح
تدبیر سلامت/ 32- اهمّیت ورزش در طب سنتی+صوت
به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش
 
سخنران: دکتر سیدسعید اسماعیلی صابر، مدیر گروه طب سنتی دانشگاه شاهد
 زمان و مکان:  29 مهر ماه 1396- مسجد دانشگاه
 
ورزش از دیدگاه طب سنتی یک جایگاه مهمی دارد.
 
ما برای حفظ سلامتی شش اصل مهم داریم که یکی از آن ها، وضعیت ما از نظر حرکت و سکون است؛ یعنی مقداری که ما فعالیت بدنی داریم و مقداری که بی تحرّک هستیم.
 
اگر این دو به اندازه متناسب و متعادل نباشد حتماً به سلامتی ضرر می رساند.
 
بنابرین داشتن یک فعالیت بدنی مناسب – که مناسب بدن خود فرد، سن و مزاجش باشد- لازم و ضروری است.
 
منتهی حد ورزش در طب سنتی برای آدم های متعادل و معمولی عبارت از این مقدار است که فرد هنگام ورزش باید ضربان قلب و تنفسش تندتر شود و بدنش شروع کند به عرق کردن؛ اگر بیش از این مقدار شد ممکن است مقداری افراط در ورزش محسوب شود؛ بنابراین ورزش های قهرمانی و امثالهم مد نظر ما و موضوع بحث نیست، امّا یک ورزش همگانی که همه بخواهند انجام دهند اندازه متوسط و متعادلش همین قدر است و در همین قدر باید متوقف شود.
 
مگر این که فرض کنیم فردی چاق است و می خواهد چربی اش را آب کند و یا به دلائل دیگر بیش این مقدار بخواهد ورزش کند.
توصیه های اسلامی در این زمینه هم مشخص و روشن است؛ توصیه به ورزش، توصیه به مسابقات(که برای بعضی مسابقات نیز تأکیداتی در اسلام داریم)
حالا مسجد جدید دانشگاه هم که یک مقداری فاصله اش زیاد شد، پیمودن همین فاصله را هم می توانید جزو ورزشتان حساب کنید؛ تا به مسجد برسید بالاخره هم ثواب آمدن به مسجد را می برید و هم اگر تند راه بروید یک ورزشی هم محسوب می شود.
 

دریافت از پرشین گیگ

دریافت از کانال کشکول سلامت

لینک در کانال کشکول سلامت


 
 
 
 

موضوعات وبلاگ

 

لوگوی دوستان

 

درباره خودم


درباره سلامتی

همایون سلحشور فرد
کارشناس رشته مهندسی بهداشت محیط و شاغل در اداره بهداشت و درمان دانشجویی یکی از دانشگاه ها. مطالب این وبلاگ یا نوشته های خودم است و یا تدوین برنامه های آموزشی که غالباً مربوط به جلساتی است که در دانشگاه برگزار کردم. خواهشمند است در صورت بهره برداری از مطالب این وبلاگ و انتشار در سایر سایت ها و خبرگزاری ها ضمن ذکر منبع، اینجانب را از طریق ارسال کامنت ذیل همان یادداشت مطلع نمایید.
 

حضور و غیاب

 

اشتراک