سفارش تبلیغ
صبا
 تعداد کل بازدید : 193404

  بازدید امروز : 30

  بازدید دیروز : 79

درباره سلامتی

 
خود پسندیدن مانع به زیادت رسیدن است . [نهج البلاغه]
 
نویسنده: همایون سلحشور فرد ::: دوشنبه 96/7/24::: ساعت 4:26 عصر

توضیحات و هشدار یک متخصص طب سنّتی درباره انکار «طب اسلامی»+صوت

دکتر سیدسعید اسماعیلی صابر، مدیر گروه طب سنّتی دانشگاه شاهد

 زمان و مکان سخنرانی: 15 مهر ماه 1396- مهدیه دانشگاه

احتمالاً دوستان در این بحث های فضای مجازی به یک مطلبی برخورد کردند درباره دعوای کلمه «طب اسلامی» که هست یا نیست؟! 

موضوع خیلی مفصّلی است اما من در حد چند جمله خلاصه اش می کنم:

اولاً این که عده ای سوءاستفاده می کنند، همیشه از چیزهای خوب خیلی ها سوءاستفاده می کنند؛ امّا این موضوع نباید منجر به این بشود که ما یک اصلی را به خاطر سوءاستفاده افراد، از بین ببریم.

ممکن است کسانی به نام «طبّ اسلامی» کارهایی بکنند که نه ربطی به طب دارد و نه به اسلام! خود من هم نمونه هایی را دیدم که مثلاً شخصی گفته است «اگر گوش شما سوت می کشد، جن داخل آن رفته، فلان ماده را در داخل گوش خود بریز تا جن بیرون بیاید و دیگر سوت نکشد»!

این ربطی به اسلام و طب ندارد؛ ما در این زمینه نه آیه داریم و نه روایاتی در این زمینه وارد شده است.

اما اینکه یک عدّه ای حتی بعضی از مسؤولین وزارتی بیایند بگویند که ما اصلاً مقوله ای به نام «طب اسلامی» نداریم و یک عده ای دیگر - اعم از حوزوی و غیر حوزوی- تلاش کنند که این حرف را تئوریزه بکنند، این اتفاق خطرناکی است !

خُب بعضی از آقایان نشستند و کتاب هم نوشتند، بعضی از کتاب ها هم خیلی بد بود؛ نمی خواهم اسم بیاورم اما از یک مرکز مهمّی، مدیر گروه قرآن و حدیثش کتاب بیرون داده است که داخلش نوشته «علم پیغمبر به این مسائل نمی رسید، پیغمبر دانش پزشکی نداشته و اساساً مردم در امور دنیوی از پیامبر اعلم هستند» !

این خیلی بد است!؛ فعلاً تذکر یواشکی و محرمانه دادیم به آن ها، امّا اگر اصلاح نکردند رسانه ای می کنیم. 

ما می گوییم ولو اینکه فلان حدیث بررسی نشده باشد، خُب بررسی کنید!

 هزار و چهارصد سال حدیث در اختیار داشتید، خُب بررسی می کردید، اگر هم بررسی نکردید کوتاهی کردید و اگر هم بررسی کردید به ما بگویید که کار داریم با این ها.

 مردم سلامتشان مشکل دارد، مردم از نظر سلامت به شرایط موجود راضی نیستند، هزینه های گزاف پرداخت می کنند، امّا سلامتی شان هم تأمین نمی شود.

 عرض بنده این است که اگر ما یک روایت از پیامبر یا امامان معصوم(صلوات الله علیهم اجمعین) داشته باشیم و مطمئن باشیم از آنان صادر شده، این را باید روی چشممان بگذاریم و از آن استفاده کنیم .

دریافت فایل صوتی


 
 
 
 

موضوعات وبلاگ

 

لوگوی دوستان

 

درباره خودم


درباره سلامتی

همایون سلحشور فرد
کارشناس رشته مهندسی بهداشت محیط و شاغل در اداره بهداشت و درمان دانشجویی یکی از دانشگاه ها. مطالب این وبلاگ یا نوشته های خودم است و یا تدوین برنامه های آموزشی که غالباً مربوط به جلساتی است که در دانشگاه برگزار کردم. خواهشمند است در صورت بهره برداری از مطالب این وبلاگ و انتشار در سایر سایت ها و خبرگزاری ها ضمن ذکر منبع، اینجانب را از طریق ارسال کامنت ذیل همان یادداشت مطلع نمایید.
 

حضور و غیاب

 

اشتراک